IV. třída

Projektová výuka - 4. třída

PROJEKTOVÁ VÝUKA

V úterý 16. listopadu byl pro žáky 2. – 5. třídy připraven projektový den s názvem Vznik Československé republiky. Téma bylo pro všechny ročníky stejné, ale provedení se v jednotlivých třídách samozřejmě lišilo.

Níže se dočtete o tom, jak probíhal projektový den ve 4. třídě.

Se čtvrťáky jsme se nejprve podívali na krátké video, které nás seznámilo se základními fakty – kdy,  proč a na jakém území vznikla svobodná republika, které osobnosti se s jejím vznikem pojí či které symboly k ní patřily. Následně jsme si s dětmi povídali o tom, co nás zaujalo, a dohledávali jsme další informace.

Čtvrťáky velmi zajímal osud českého královského pokladu – korunovačních klenotů, o nichž už leccos vědí. Dohledali jsme informace o současném uložení těchto předmětů v katedrále svatého Víta, našli jsme si obrázky katedrály i jednotlivých částí královského pokladu.

Dále jsme pracovali se symboly původní Československé republiky. Pomocí obrázků a textu jsme zpracovali čsl. hymnu, pak jsme si obě části nadšeně zazpívali. Prohlédli jsme si velký a malý státní znak a prezidentskou standartu a vysvětlili si jednotlivé části a porovnali se současnými znaky. Podobu vlajky všichni dobře známe, a proto jsme si úkol ztížili různým natočením vlajky. Přesto se většině dětí povedlo vlajku vybarvit správně.

Posledním společným úkolem pro nás bylo vyrobit do třídy národní strom a vyzdobit jej informacemi, se kterými jsme pracovali nebo které jsme v průběhu dne získali. Na našem stromě se tak objevily některé státní symboly, jméno prvního prezidenta i sedm klíčů, za kterými jsou uzamčeny české středověké korunovační klenoty.

Kdo vše stihl, mohl si samostatně vybarvit obrázek Svatovítské katedrály a symbolů ČR, který byl připraven jako tzv. vitráž. Tento obrázek si děti odnesly domů.

Na konci vyučovací dne jsme práci na projektu i naše pocity společně zhodnotili a v pracovním listě se přesvědčili, že si odnášíme spoustu nových vědomostí.

Závěrem lze říci, že projektová výuka čtvrťáky baví, a rádi by si ji v průběhu školního roku zopakovali. Některým žákům vyhovuje netradiční způsob výuky a rádi by přivítali jakékoli téma, někteří žáci však mají jasnou představu i o tématu. Mezi návrhy se objevil např. „vesmír“, „vlaky“ a „auta“.

Den s MAPíkem - 6. 9. 2021

V úterý 6. září se společně se třeťáky a páťáky zúčastnili soutěžně-preventivního dopoledne Den s MAPíkem. Akce proběhla v prostoru parku u Domu dětí a mládeže v Mělníku, kam jsme společně dorazili předem objednaným autobusem.

V parku bylo připraveno celkem 10 stanovišť, na nichž jsme postupně plnili úkoly různého zaměření. Někde jsme počítali, jinde hledali poschovávaná slova, ošetřovali jsme zranění či pojmenovávali povinnou výbavu kol. Vyzkoušeli jsme si také střílení pod dohledem příslušníků Policie ČR, poznávali dopravní značky, procvičili vlastní vnímání bezpečného chování apod.

Za splněné úkoly jsme na stanovištích sbírali tzv. MAPíky. S nasšením sjme se vrhli do plnění úkolů a vůbec nás neodradily poměrně dlouhé fronty, které se u jednotlivých stanovišť rychle utvořily. Po uplynutí přesně jedné hodiny se úlovky jednotlivých tříd spočítaly a došlo i na vyhlášení vítězů. Za naši školu se na stupních vítězů umístili páťáci - obsadili krásné  třetí místo. Na jednu stranu jsme měli radost, ale na druhou stranu nás trochu mrzelo, že my jsme se tak dobře neumístili.

Jako poděkování a pochvalu za aktivitu jsme všichni dostali drobnou svačinku a materiály s tematikou bezpečného chování (pracovní listy a bloky), které  nám paní učitelka rozdala až ve škole, kde byl dostatek času si je prolistovat.

V samotném závěru soutěžního dne jsme se rádi proběhli v nedalekém parku, kde jsme hledali „heslo dne“, kdo chtěl, prohlédl si hasičské vozidlo. Nakonec jsme se protáhli na horolezecké věži. Kolem půl jedenácté jsme se spokojeně vydali na cestu zpět do školy.

Fotografie v naší fotogalerii nebo na stránkách https://www.ddm-melnik.cz/fotogalerie/217-den-s-mapikem

Naše díla 2020

Podzimní nástěnky

Vánoce 2019

Beseda se spisovatelkou a ilustrátorkou Andreou Popprovou

Podzimní výtvory

Jarní tvoření

Beseda o zubech

Beseda s včelařem

Zimní výzdoba

Zimní tvoření

Vánoce 2018

Vánoční vyrábění

Mikuláš 2018

Půjdem spolu do Betléma

Na konci listopadu se žáci 1. a 2. třídy vypravili do Regionálního muzea Mělník na interaktivní vánoční program: Půjdem spolu do Betléma. Přivítalo nás promítání stínového příběhu o putování Marie a Josefa. Prohlédli jsme si perníkové, dřevěné i papírové betlémky a svůj vlastní jsme si i vyrobili. Vyzkoušeli jsme si, jak to bylo s betlémem v chudých rodinách a zahráli jsme si na darovníčky, kteří nesou dárek Ježíškovi. Dozvěděli jsme se hodně o zemi, ve které se Ježíšek narodil a něco o výrobě betlémů u nás.

Podzimní výrobky dětí z hodin VV a PČ

BeruškyVěnečkyDraciDraci

Skupinové stavění v hodině PČ

Interaktivní výstava Mňaaau aneb KOČKY v muzeu

Modelování a obrázky zvířat

Na hřišti u školy

První školní den čeká na své školáky

Jednodenní pololetní prázdniny připadnou na pátek 4. února.
Jarní prázdniny jsou stanoveny na pondělí 7. února až pátek 11. února.